آزادشهر نیوز

AzadShahr News

مابه‌التفاوت طلب گندمکاران چه زمانی پرداخت می‌شود؟

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی گلستان با اشاره به اینکه ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر از طلب گندمکاران باقی مانده است، در مورد زمان پرداخت مابه التفاوت طلب گندمکاران توضیح داد.

برداشت محصول گندم کشاورزان شمال استان گلستان در اولین روزهای خردادماه آغاز شد و برداشت محصول در سایر شهرستان‌های استان ادامه داشت و نهایتاً تا پایان خردادماه همه گندمکاران محصول خود را به مراکز خرید تضمینی گندم تحویل دادند.

علی رغم گذشت بیش از دو ماه از آغاز تحویل گندم برخی کشاورزان به مراکز خرید هنوز مابه التفاوت قیمت خرید گندم به حساب کشاورزان واریز نشده و این مسأله باعث ایجاد مشکلاتی در تأمین هزینه‌های کشت محصول بعدی برای کشاورزان شده است.

علی کتولی یکی از کشاورزان گلستانی به خبرنگار ایسنا گفت: من در تاریخ ۲۵ خرداد ماه گندم خود را به مرکز خرید تضمینی گندم در گرگان تحویل داده‌ام و  پس از گذشت ۴۰ روز هنوز مابه التفاوت پول گندم را دریافت نکرده‌ام.

وی با بیان اینکه مسئولان از بیان دقیق زمان پرداخت مابه التفاوت پول گندم خودداری می‌کنند و پاسخ درستی به ما نمی‌دهند، گفت: برداشت گندم هزینه زیادی را به کشاورزان تحمیل می‌کند و ما برای پرداخت دستمزد کارگران، کمباین و تراکتور روی این مبلغ حساب کرده بودیم که شرایط به وجود آمده ما را در پرداخت هزینه‌ها دچار مشکل کرده است.

خیرالله نوملی از کشاورزان روستای نومل نیز به خبرنگار ایسنا گفت: امسال به دلیل بارش های باران بخشی از گندم های کشاوران روستا دچار جوانه زدگی شد و به همین دلیل وقتی محصول گندم را برای فروش به مراکز خرید بردیم دفعه اول تحویل نگرفتند و گندم ها را برگشت زدند که این کار باعث تحمیل هزینه حمل و نقل اضافه و دردسرهای زیادی برای ما شد

کشاورز نوملی ادامه داد: پس از خشک کردن محصول، در نهایت گندم را تحویل گرفتند اما تا به امروز هنوز، مابقی طلب ما را نداده اند که این امر سبب سرخوردگی بسیاری از کشاورزان شده است.

مابه‌التفاوت طلب گندمکاران چه زمانی پرداخت می‌شود؟

رضا کمانگری کشاورز بندرگزی نیز به خبرنگار ما گفت: در مراجعه‌ای که به مرکز خرید گندم داشتم به من گفتند قبل از ماه محرم مابقی طلب شما پرداخت می‌شود، اما دهه اول محرم تمام شد و هنوز مبلغی به حساب من واریز نشده است.

وی با تأکید اینکه در شهرستان بندرگز کشاورزان برای کشت شالی هزینه زیادی را باید بپردازند گفت: نشاء شالی در شهرستان بندرگز به پایان رسیده و بسیاری از کشاورزان برای پرداخت پول کارگران بدهکار هستند.

پرداخت طلب گندمکاران گلستانی تا دو هفته آینده

محمدباقر منوچهری شامگاه شنبه ۷  تیرماه در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه ۹۲ درصد مطالبات گندمکاران بر مبنای ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان پرداخت شده است، اظهار کرد: کل گندم خریداری شده به ارزش ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده که تا امروز رقم پرداختی ما به کشاوران ۵ هزار و ۸۱۰ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر از طلب گندمکاران باقی مانده است، گفت: با توجه به اصلاح قیمت به ۱۵ هزار تومان مشغول ثبت آن در سامانه هستیم و در صورت تأمین منابع مابه التفاوت پرداخت خواهد شد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی گلستان با اشاره به اینکه بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه وظیفه تأمین منابع را داشته و استان اختیاری در پرداخت مابه التفاوت پول گندم ندارد، گفت: ما در استان نمی‌توانیم زمان دقیق واریز را مشخص کنیم، اما با توجه به اعلام وزیر کشاورزی امیدواریم طی دو هفته آینده پرداختی‌های قابل توجهی داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، براساس قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، قیمت‌گذاری و ابلاغ نرخ تا پایان تیرماه باید انجام شود تا کشاورزان بتوانند با آسودگی خاطر برای کشت سال آینده تصمیم بگیرند.

با توجه به اینکه گندم یک محصول استراتژیک بوده و در تأمین امنیت غذایی کشور بسیار مهم است، مسئولان امر باید با پرداخت به موقع طلب کشاورزان و حمایت از آنان زمینه خودکفایی در تولید گندم را فراهم کنند